Joomla TemplatesWeb HostingFree Money

Harcerska Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie

28 października 2016 tradycyjnie w rocznicę bitwy pod Wykusem stoczonej przez oddziały „Ponurego” podczas trzeciej obławy brygady SS, nasi Ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice zabezpieczali Partyzancką Drogę Krzyżową, zorganizowaną już po raz siedemnasty przez Środowiskowy Szczep Związku Harcerstwa Polskiego im. Armii Krajowej. Mimo trudnych warunków atmosferycznych w  Partyzanckiej Drodze Krzyżowej uczestniczyło około  350 osób.

 

Kurs Pierwszej Pomocy w Wymysłowie

 

Kolejne zrealizowane szkolenie w powiecie Ostrowieckim, tym razem w Wymysłowie, gdzie w Publicznej Szkole Podstawowej spotkaliśmy się z kadra pedagogiczna szkoły. Niewielka szkoła, ale z wielkimi możliwościami rozwoju dla uczniów realizująca wiele programów edukacyjnych. Podczas dwudniowego szkolenia wiele czasu poświęciliśmy na zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy bardzo sprawnie radzili sobie z postawionymi przed nimi zadaniami.

 

 

Szkolenia i pokazy w szkołach

Artykul w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bicie rekordu RKO

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

Zabezpieczenie piątej edycji biegu „MANia biegania”

MANiacy biegania zawładnęli w niedzielę 2 października ulicami Starachowic. W piątej edycji biegu wzięło udział rekordowa ilość 313 zawodników, to prawie 100 osób więcej niż w poprzedniej edycji.  Nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice,  jak zwykle dbali o bezpieczeństwo medyczne uczestników zarówno na terenie placu głównego biegu jak i na samej trasie. Natomiast   nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater, zajmowali się wręczeniem medali pokonującym metę biegaczom.  Podczas biegu zawodnicy  do pokonania mieli 8 kilometrów trasy prowadzącej ulicami Armii Krajowej, Rondem Generała Antoniego Hedy Szarego, odcinkiem ulicy Konstytucji 3-go Maja, Bohaterów Westerplatte,   Szkolną, następnie obok  Domu Nauczyciela,  ulicą Partyzantów, Kopalnianą aż do Ronda Solidarności, a stamtąd do mety. Aby uzyskać wynik 8 kilometrów trzeba było przebiec dwie pętle..

Najlepsi zawodnicy pokonali dystans w 25 minut. Jako pierwszy na metę przybiegł Łukasz Woźniak, zawodnik Kifato ze Strawczyna z czasem 25:21.50. Drugi był Michał Wojciechowski z Tarnobrzega, a trzeci Sylwester Lepiarz z Wronowa. Wśród pań najszybsza okazała się pochodząca z Mołdawi zawodniczka Ludowego Klubu Biegacza Rudnik Olesia Smorzchenco z czasem 30:24.93. Drugie miejsce zajęła Natalia Grzegorczyk z Opoczno Sport Team, a trzecie - Lidia Czarnecka z STS Bliżyn. Rozegrano także rywalizację dla pracowników firmy MAN partner głównego imprezy. Tu na dystansie 4 kilometrów wśród pań pierwsza przybiegła Ewa Witczak, druga Aneta Rymarczyk, a trzecia - Aneta Bernacka. Na dystansie 8 kilometrów bieg ukończyła Magdalena Lis i to ona zajęła pierwsze miejsce. Wśród panów na dystansie 4 kilometrów najlepszy był Krystian Góźdź, drugi - Robert Gładyś, a trzeci Adam Bartnik. Na dystansie 8 kilometrów pierwszy przybiegł Piotr Sztandera, drugi Damian Kutera a trzeci Przemysław Kania.

 

Zabezpieczenie Powiatowych Zawodów Ratowniczych OSP

W niedziele 25 września 2016 r. nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice zabezpieczali na stadionie Miejskim w Starachowicach przy ul. Szkolnej,  IX Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze OSP pod honorowym patronatem  Starosty Starachowickiego- Pan Dariusza Dąbrowskiego. W zmaganiach udział wzięła rekordowa ilość drużyn bo aż 23 drużyny (3 kobiece i 20 męskie) Rozegrano dwie konkurencje:  sztafetę pożarniczą oraz ćwiczenie bojowe, które w tym roku rozegrano po raz pierwszy w nowej formule obejmującej start na nowoczesnych motopompach pożarniczych Tohatsu. W kategorii drużyn kobiecych triumfowała drużyna z Osin (gmina Mirzec) a w kategorii męskiej drużyna OSP  Michałów  (Miasto Starachowice)

 

X Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

Dziesiąty raz  wspólnie z naszymi partnerami zorganizowaliśmy Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego. W tym roku w dniu 23 września na terenie ośrodka ZHP w Starachowicach rywalizowało 28 zespołów w trzech kategoriach wiekowych.  Szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz szkół średnich.  Na zespoły czekały zaaranżowane zdarzenia, z którymi mogą się spotkać w życiu codziennym. Najmłodsi musieli poradzić sobie z upadkiem z omdleniem, oparzeniem wrzątkiem oraz urazem łokcia po upadku. Gimnazjaliści udzielali pomocy osobie bawiącej się piłą motorową, osobie której noga wpadła do pękniętej drewnianej skrzynki, ofiarom wypadku drogowego oraz w osobie po zatruciu płynem do czyszczenia kuchni.  W najstarszej kategorii na zawodników czekało oparzenie olejem w kuchni, upadek z wysokości, wypadek na quadzie i uszkodzenie nogi pomiędzy molem a łodzią. Szczególnie tu sędziowie zwracali uwagę na bezpieczeństwo zespołu i jego zgranie podczas działań. Na zawodników czekał też test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, który wyjątkowo w tym roku sprawił trudność niektórym zespołom.

 

 

 

 

 

 

Klasyfikacja zespołów zakończyła się następująco.

 

W kategorii szkół podstawowych

 

 

 

I miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater (pierwszy zespół z dwóch w tej kategorii)

 

 

 

 

 

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Stawie Kunowskim

 

 

 

 

 

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Nietulisku

 

 

 

W kategorii szkół gimnazjalnych:

 

 

 

I miejsce -  Gimnazjum nr 1 w Starachowicach

 

 

 

 

 

II miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater (drugi zespół z dwóch w tej kategorii)

 

 

 

III miejsce - Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Tu wyróżnić należy jeszcze zespoły: zespoły z  Gimnazjum z Brodów, 38 SDH (pierwszy zespół w kategorii gimnazjum) oraz OSP Lubienia,  którym do III miejsca zabrakło dosłownie kilka punktów.

 

 

 

W najstarszej kategorii szkół średnich

 

 

I miejsce - II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica.  Starachowice.

 

 

 

 

 

II miejsce - Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca Świętokrzyskiego

 

 

 

 

 

III miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater.

 

 

 

Zawody zakończyły się  smacznym tortem przygotowanym z okazji 10 zawodów i 10-lecia Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice oraz uroczystym zdjęciem uczestników zawodów i zaproszonych gości, wśród których należy wymienić: Starostę Starachowickiego Dariusza Dąbrowskiego, Wicewojewodę Świętokrzyskiego Andrzeja Będkowskiego, przedstawicielkę Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Beatę Nowak  z Departamentu Ochrony Zdrowia,  Pierwszego Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Starachowicach mł. insp. Dariusza Furtaka, Komendanta  Powiatowego PSP w Starachowicach Wiesława Ungiera, Kierownika SCRMiTS Jarosława Chrobota, Komendanta Straży Miejskiej Waldemara Jakubowskiego, z-ca kom Kieleckiej Chorągwi ZHP Małgorzatę Ślaską,

 

 

 

Były także podziękowania za wspieranie naszych działań ze szczególnym podziękowaniem,  które trafiło do byłego z-ca kom powiatowego Policji nadkomisarza Tomasz Chamery, z którym przez kilka lat realizowaliśmy z powodzeniem wiele działań profilaktycznych.

Zawody i to już po raz dziesiąty odbyły się dzięki współpracy Harcerskiej Grupy Ratowniczej i   Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki z Powiatem  Starachowickim, Gminą Starachowice Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach, Komendą Powiatową Policji w Starachowicach, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach, Straży Miejskiej w Starachowicach, Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, Szpitalnym Oddziałem  Ratunkowy w Starachowicach oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.

 

Szkolenie pracowników UM Starachowice

W dniach 19-20 września 2016 roku przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla pracowników Gminy Starachowice. Było to już kolejne spotkanie naszych instruktorów Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice z urzędnikami z naszego miast podczas szkoleń.  Cieszymy się że nasze szklenia cieszą się takim zainteresowaniem i zaangażowaniem samych uczestników i to już od kilku lat.

 

IV Manewry Chorągwi Kieleckiej na „Bukówce”

Czwarte  Manewry Ratowniczo - techniczne Kieleckiej Chorągwi ZHP odbyły się w dniach 16-18 września 2016 roku i po raz czwarty członkowie Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice przygotowali zajęcia dla uczestników manewrów. W tym roku podczas manewrów,  które odbyły się na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, prowadziliśmy zajęcia z zastosowania bojowych środków medycznych, robienia sztucznych ran oraz ćwiczenia z praktycznego  zastosowania opaski zaciskowej w sytuacjach zagrożenia. Przeprowadziliśmy także jedną z konkurencji podczas „Turnieju Trójtechnicznego” , która był tor medyczny, na który składały się symulacje wypadków, przejście pomostem linowym, ewakuacja na noszach płachtowych pod  ostrzałem, oraz ćwiczenia z zapamiętywania w sytuacji stresowej czyli  układanie rzeczy w torbie medycznej według zapamiętanego wzoru.

Manewry odbyły się dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, za co w imieniu wszystkich organizatorów serdecznie dziękujemy.

 

 

 

 

 

 

 
Realizujemy programy
Reklama
Reklama
Reklama
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj18
mod_vvisit_counterWczoraj29
mod_vvisit_counterTen tydzień120
mod_vvisit_counterPoprzedni314
mod_vvisit_counterTen miesiąc699
mod_vvisit_counterPoprzedni748
mod_vvisit_counterWszystkie403478
Wsparli Nasze Działania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
HGR na Facebook