Joomla TemplatesWeb HostingFree Money

Defibrylator w Galeri Skałka

Od kilku nasi ratownicy i instruktorzy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice uczestniczą w realizacji projektów z zakresu bezpieczeństwa. W 2017 roku jednym  z elementów realizowanego projektu "Starachowice Bezpieczne w Praktyce IV"  sfinansowanego z "Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań im. Władysława Stasiaka RAZEM BEZPIECZNIEJ", był zakup automatycznego defibrylatora (AED),  który został umieszczony 29 grudnia 2017 roku w galerii "Skałka" Przy okazji umieszczenia defibrylatora spotkaliśmy się z handlowcami z galerii, którym pokazaliśmy zasady użycia defibrylatora.

 

Wyniki głosowania w programie TESCO -"Decydujesz Pomagamy"

Od 3 do 31 października 2017 klienci sklepów Tesco w całej Polsce mogli robiąc zakupy oddawać głosy na projekty, które sfinansuje firma Tesco w ramach akcji Decydujesz-Pomagamy. W naszym regionie kupujący, po raz drugi z rzędu wybrali projekt zaproponowany przez Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice. Tym razem projekt dotyczący szkoleń z zakresu udzielania tak zwanej pediatrycznej pierwszej małym dzieciom. Projekt skierowany jest w szczególności do młodych mam, które w trakcie kursu poznają nie tylko najważniejsze aspekty udzielania pierwszej pomocy małym dzieciom, ale także poznają sytuacje i niepożądane zachowania, które mogą powodować różne zagrożenia. W poprzedniej edycji nasi instruktorzy z HGR Starachowice realizowali szkolenia z pierwszej pomocy dla przedszkolaków w ramach projektu „MALI RATONICY” i dzięki wsparciu Tesco, mogli odwiedzić kilka starachowickich przedszkoli.

 

Obecny zwycięski pomysł na projekt „MAMY RATOWNICZKI powstał podczas rozmów z rodzicami uczestników szkoleń w przedszkolach, pewnie stąd, też tak duże poparcie dla projektu przez kupujących, bo projekt uzyskał blisko 38 tysięcy głosów i znalazł się na piątym miejscu w kraju na 125 zwycięskich projektów. Mamy nadzieję że po realizacji tego projektu powstaną nowe pomysły, które również uzyskają akceptację komisji i jak i głosujących. Uroczyste przekazanie symbolicznego czeku z nagroda odbyło się w dniu 27 listopada w Tesco w Galardii, podczas którego naszym ratownikom towarzyszył prezydent Marek Materek, który podkreślił zaangażowanie HGR Starachowice w realizacje działań z zakresu bezpieczeństwa i bardzo gorąco dziękował mieszkańcom za poparcie dla projektu na działania w naszym mieście.

 

Zabezpieczenie Święta Odzyskania Niepodległości

11 listopada 2017 roku nasi ratownicy dbali o bezpieczeństwo uczestników uroczystych obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w Starachowicach. Gospodarzem obchodów 99. rocznicy narodowego święta była Starosta Starachowicki Danuta Krępa. Uroczystości rozpoczęły się mszą za ojczyznę, w kościele Wszystkich Świętych. Następnie uczestnicy przemaszerowali przed Pomnik Niepodległości przy ulicy Konstytucji 3-go Maja, gdzie głos zabrało kilka osób. Wiązanki kwiatów przed pomnikiem złożyły bardzo liczne delegacje przedstawicieli władz, partii politycznych, różnych organizacji i instytucji.

 

Szkolenia w ramach projektu "Starachowice Bezpieczni w Praktyce IV"

Starachowice Bezpieczne w Praktyce to projekt realizowany ze środków MSWiA w ramach Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka. Jednym z elementów programu był cykl kursów z zakresu udzielania pierwszej pomocy, który przeprowadzili instruktorzy i ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. W ramach szkoleń przeszkoliliśmy ponad 100 osób, podczas ośmiogodzinnych kursów poprowadzonych według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji.

 

Biecie rekordu RKO czyli Europejskie Dni Przywracania Czynności Serca

16 października 2017 roku,  już po raz piaty odbyła się akcja bicia rekordu w resuscytacji-krążeniowo oddechowej, prowadzonej przez jak największą ilość osób. W wydarzeniu zorganizowanym przez Harcerską Grupę Ratownicza Starachowice z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca wzięło udział blisko 180 osób, które wykonywało RKO na 18 fantomach. Akcja zorganizowana została na terenie Komendy Powiatowej PSP a w akcji wspierali nas Strażacy, Policja, Straż Miejska oraz uczniowie II LO, ZSZ nr 1 w Starachowicach z klasami mundurowymi, Szkoła Podstawowa nr 11 i nr 12, Gimnazjum nr 2, Szkoły ze Stawu Kunowskiego i Nietuliska oraz 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater. 

 

 

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Pierwsza pomoc jest niezbędna w naszym codziennym życiu, zarówno dla ratowania życia jak i zdrowia w sytuacjach nagłych, dlatego w 2000 roku zainicjowano obchody Światowego Dnia Pierwszej Pomocy, który zawsze przypada na drugi weekend września na 9 września.  Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród obywateli i systematycznego ćwiczenia i przypominania sobie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Z okazji tego święta pragniemy złożyć podziękowania dla wszystkich którzy wspierają NAS we wszelkich działaniach mających na celu propagowanie idei pierwszej pomocy. Przy okazji  Dnia Pierwszej Pomocy trafiła do nas niespodzianka w postaci nowej baterii i ładowarki do naszego defibrylatora Lifepack 1000. A to wszystko  od Starostwa Powiatowego w Starachowicach za działania w ramach realizacji programu "Bezpieczne Świętokrzyskie" i nasz wkład w nagrodę "Koziołka" dla Powiatu.


 

VI MAN-ia biegania

Po raz szósty odbyła się w Starachowicach MAN-ia biegania i po raz szósty o bezpieczeństwo zawodników dbali ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. W tegorocznej edycji padł kolejny rekord frekwencji i na starcie stanęło blisko 270 uczestników. Zwycięzcą okazał się Starachowiczanin Dawid Kubiec z Juventy Starachowice który pokonał trasę 8 kilometrów w czasie 25;12;84. Drugi był Sylwester Lepiarz z Klubu Biegacza Rudnik a trzeci Patryk Kozłowski z Radomia. Biegowi głównemu towarzyszyły także biegi dla dzieci przygotowane przez Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice. 

 

 

XI Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

Jedenasty rok z rzędu na terenie Ośrodka ZHP Starachowice nad zalewem Lubianka odbyły się Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego. W tym roku mino bardzo niekorzystnej deszczowej pogodny panującej przed zawodami przez kilka dni, oraz zapowiadanych opadach deszczu,  zawody zgromadziły aż 27 zespołów, które rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. Pogoda które okazała się być łaskawą pozwoliła w słońcu przeprowadzić wszystkie z dwunastu zaplanowanych punktów przewidzianych na zawodach. Najtrudniejszym punktem dla najstarszej kategorii okazała się podobnie jak w ubiegłych latach kuchnia, gdzie zawodnicy musieli sobie poradzić z dwójka poszkodowanych pracowników kuchni podczas gotowania oraz punkt z niemowlęciem, które po zaksztuszeniu się pokarmem, nagle przestało oddychać. W młodszej kategorii niektórzy zawodnicy polegli na punkcie z wymiana żarówki i śrubokrętem, który zawieruszył się pod plecami osoby poszkodowanej. Oprócz zadań praktycznych zawodnicy musieli zmierzyć się także z testem z pierwszej pomocy, który w tym roku sprawił wyjątkową trudność zespołom.

Klasyfikacja zespołów po czterech punktach w każdej kategorii i wypełnieniem testu zakończyła się następująco.

  • W kategorii "Szkół Podstawowych"

I  miejsce - Szkoła Podstawowa z Nietuliska
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 12 ze Starachowic
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6 ze Starachowic,

 

 

 

W kategorii "Szkół Gimnazjalnych i VII klas Szkół Podstawowych"

I  miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Pater
II miejsce - MDP OSP Lubienia
III miejsce - Szkoła Podstawowa ze Stawu Kunowskiego

 

 

W kategorii "Szkół Ponadgimnazjalnych"

I miejsce - Zespół Szkół nr 1 z Ostrowca Świętokrzyskiego
II miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater
III miejsce - Zespół Szkół Zawodowych nr 3 ze Starachowic

Zawody zorganizowane zostały przez Harcerską Grupę Ratownicza Starachowice, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki oraz po raz pierwszy przy udziale  Stowarzyszenie Aktywności Społecznej EVEREST. W organizacji wspierały nas Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, Komenda powiatowa PSP, Starachowicki Oddział  ŚCRMiTS  oraz Hufiec ZHP Starachowice, który udostępnił nam ośrodek na zawody. Zawody odbyły się dzięki wsparciu Gminy Starachowice Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w ramach realizowanego projektu "SOS DLA RUCHU DROGOWEGO"

Już dziś zapraszamy na kolejne XII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze, które odbędą się 21 września 2018 roku.

 

"Decydujesz - pomagamy"

KiIka przedszkoli, kilkanaście grup i ponad 400 przeszkolonych przedszkolaków to efekt działań Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice w ramach projektu MAŁY RATOWNIK  kampanii społecznej TESCO - "Decydujesz pomagamy". Podczas zajęć przedszkolaki poznały kilka najważniejszych zasad jak udzielać pierwszej pomocy i jak się zachować w kontaktach z psem w różnych sytuacjach. A to wszystko dzięki poparciu klientów,  którzy wsparli nasz projekt podczas głosowania w sklepach Tesco w Starachowicach oraz w Ostrowcu. Co więcej, nie kończymy naszych działań w przedszkolach i odwiedzimy więcej przedszkoli, a nasi przedszkolacy mogą liczyć nie tylko na zajęcia z naszym psem i naszymi ratownikami, ale także na odblaski i wspaniałe dyplomy.

Kolejne głosowanie na nasze projekty w sklepach TESCO już od 3 października 2017 roku. Już teraz zapraszamy do wsparcia naszego projektu w ramach którego planujemy zorganizowanie kilku kursów pediatrycznej pierwszej pomocy dla mam z małymi dziećmi.

 

 
Realizujemy programy
Reklama
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj57
mod_vvisit_counterWczoraj206
mod_vvisit_counterTen tydzień700
mod_vvisit_counterPoprzedni594
mod_vvisit_counterTen miesiąc2047
mod_vvisit_counterPoprzedni2109
mod_vvisit_counterWszystkie423918
Wsparli Nasze Działania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
HGR na Facebook