Joomla TemplatesWeb HostingFree Money

Akcja "KRUCHY LÓD - BEZPIECZNA ZIMA"

Zbliżające się ferie zimowe to okres, kiedy dzieci i młodzież częściej spędzają wolny czas na pokrytych lodem akwenach których zwłaszcza w Starachowicach nie brakuje. Akcja "KRUCHY LÓD - BEZPIECZNA ZIMA" ma uczulić uczniów na niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą zabawa na zamarzniętych obiektach wodnych i nauczyć radzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Druga edycje akcji: „Kruchy Lód- Bezpieczna zima” zainaugurowano w Szkole Podstawowej nr 9  . Od środy 13 do piątku 21 stycznia,  we wszystkich starachowickich szkołach podstawowych i gimnazjach z inicjatywy ratowników WOPR z klubu "Kalmar" zorganizowane zostały spotkania z uczniami na temat bezpiecznego zachowania się na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Szkolenia w 14 szkołach prowadzili także instruktorzy  i ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, członkowie klubu płetwonurków Kalmar oraz Straży Pożarnej. Podczas zajęć uczestnicy mogli dowiedzieć się,  o niebezpieczeństwach jakie niosą nieodpowiedzialne zabawy na lodzie w miejscach do tego niedostosowanych.  Poznali także sprzęt używany do ratownictwa podczas zdarzeń na lodzie oraz sposoby i zasady udzielania pomocy .

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Ponad 70 tysięcy zebrano w tym roku podczas  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Starachowicach. Jest to kwota o około 14 tysięcy większa niż w 2010 roku. Na terenie miasta kwestowało blisko 120 wolontariuszy. W południe w nowym szpitalu można było uzyskać porady specjalistów, przed szpitalem była jazda samochodami wyścigowymi oraz pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu Harcerskiej Grupy Ratowniczej i Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.  Strażacy zaprezentowali sprzęt gaśniczy i drabinę ewakuacyjna z której można było podziwiać Starachowice. Głównym elementem orkiestrowego grania był koncert w SCK,  podczas którego oprócz obejrzenia wielu występów zespołów tanecznych i muzycznych odbyła się licytacja różnych przedmiotów. Był karnetu na basen, obraz, koszulki i plakaty WOŚP, maskotki. Największą kwotę podczas licytacji uzyskano za karnet na basen  który „poszedł” za 600 zł. Za 500 zł oddano dużą żabę – maskotkę przekazaną przez Urząd Skarbowy. Straż Miejska w Starachowicach przekazała skarbonkę, gdzie odkładał kasę każdy ze Strażników Miejskich , kto użył niecenzuralnego słowa w czasie pracy.  Funkcjonariusze Policji  ze starachowickiej komendy przekazali maskotkę – sowę, oraz możliwość godzinnego uczestnictwa w służbie jako pasażer nieoznakowanego radiowozu z video-rejestratorem. Orkiestrowe granie zakończyło się tradycyjnie światełkiem do nieba. 

 

 

Nowe szkolenia HSR

Już 5 stycznia instruktorzy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice przeprowadzil szkolenie według nowego programu Harcerskiej Szkoły Ratownictwa,  wzbogacając tym sama oferte szkoleń dla różnych grup zawodowych i społecznych. Obecnie w ofercie szkoleń znajdują się szkolenia od 4,  aż do kilkudziesięciu godzin. Wzbogacony został także program szkoleń podstawowych o zajęcia z automatycznej defibrylacji AED. Kolejne szkolenia odbedą się już na początku lutego.

 

Podsumowanie konkursu "Razem dla 112"

W poniedziałek 20 grudnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się podsumowanie konkursu zorganizowanego przez Harcerska Grupę Ratowniczą Starachowice, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki oraz Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. W konkursie oceniane były prace plastyczne uczniów szkół podstawowych z zakresu bezpieczeństwa na drogach i udzielania pierwszej pomocy. Natomiast uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich  przygotowywali filmy i prezentacje multimedialne z zakresu bezpieczeństwa i uzależnień. Szczegółowe wyniki konkursu wkrótce na naszej stronie.

 

Wigilia u strażaków

15 grudnia br. przedstawiciele Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach uczestniczyli w spotkaniu świąteczno - opłatkowym z udziałem  Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz przedstawicieli władz samorządowych.  W spotkaniu uczestniczyli oprócz naszych strażaków, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach st. bryg. Zbigniew Muszczak, Starosta Starachowicki – Andrzeja Matynia,  Sekretarz Miasta Wojciech Wiśnios,  Wójt Gminy Brody – Andrzej Przygoda, Wójt Gminy Mirzec - Marek Kukiełka, Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock - Jarosław Samela, Kapelan – ks. Henryk Wólczyński. Podczas spotkania, nasze ratowniczki przekazały na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Starachowicach mł. bryg. Marek Kaczmarczyka Betlejemskie Światło Pokoju. Spotkanie było okazją złożenia wzajemnych życzeń świąteczno-noworocznych oraz tradycyjnego przełamania się opłatkiem. Po spotkaniu nasze ratowniczki odwiedziły z Ogniem Betlejemskim Komendę Powiatową Policji, Komendę Miejską Straży Miejskiej, Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz redakcję Tygodnika Starachowickiego.

 

Laur Wolontariatu dla Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice

Statuetkami "Laur Wolontariatu" nagrodzono 7 grudnia w Kielcach podczas Gali Wolontariatu osoby i stowarzyszenia wyróżniające się w pracy charytatywnej. Wydarzenie zorganizowane w Wojewódzkim Domu Kultury, służy promowaniu pracy i zaangażowania wolontariuszy na rzecz osób potrzebujących w Województwie Świętokrzyskim . Wśród laureatów jest Harcerska Grupa Ratownictwa Starachowice. Laur Wolontariatu otrzymał także „Zespół Wolontariatu” przy Świętokrzyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz Paweł Dąbek. Nagrody w imieniu organizatorów wręczyła wojewoda świętokrzyski pani Bożentyna Pałka-Koruba. Była to już piata – jubileuszowa Gala Wolontariatu w Kielcach. Galę z okazji Światowego Dnia Wolontariusza zorganizowało Regionalne Centrum Wolontariatu oraz Diecezjalne Centrum Wolontariatu

„To forma podziękowania wszystkim wolontariuszom, którzy w różnych częściach województwa i diecezji służą bezinteresownie drugiemu człowiekowi. To także okazja do tego, by pokazać społeczeństwu, że wolontariusze to ludzie w różnym wieku, różnych zawodów, którzy potrafią działać na rzecz potrzebujących” - tłumaczył ks. Krzysztof Banasik z kieleckiej Caritas, założyciel Diecezjalnego Centrum Wolontariatu.

 

III Bieg Mikołajkowy

6 grudnia w Starachowicach odbył się III Bieg Mikołajkowy, którego organizatorem były Ludowy Klub Biegacza “Rudnik” oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki. Zabezpieczeniem medycznym zajęła się Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice. Patronat honorowy nad biegiem objęli: Starosta Starachowicki i Prezydent Miasta Starachowice. W biegu mikołajkowym mógł wziąć udział każdy, pod warunkiem że posiadał czapkę mikołajkową na głowie.  Zawodnicy mieli do przebiegnięcia drogę na odcinku około 1,5 km. ze startu przy ul Staszica następnie Aleją Armii Krajowej, ulicą Kopalnianą potem Złotą by wrócić na deptak na Staszica, gdzie znajdowała się meta.  Spośród mężczyzn najszybszy okazał się Rafał Czarnecki, natomiast wśród kobiet zwyciężyła Maja Dioniziak.  Zwycięzcy otrzymali świąteczne upominki i nagrody. Najstarszym zawodnikiem był Pan Bogusław Czarnecki mający 56 lat.

 

Świąteczna zbiórka żywności

Przez trzy dni od 3 do 5 grudnia 2010 roku, kilkudziesięciu wolontariuszy uczestniczyło w Światecznej Zbiórce Żywności. Zbiórke po raz kolejny zorganizowało Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki wspólnie z Bankiem Żywności. Podczas zbiórki żywności,  członkowie Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice pracowali w magazynie,  gdzie zwozili produkty ze sklepów, które były segregowane i liczone. Zebrana zywnośc trafi już w przyszłym tygodniu do potrzebujących.

 

Warsztaty Instruktorskie HSR

W dniach 26-28 Listopada odbyły się  coroczne warsztaty instruktorskie Harcerskiej Szkoły Ratowniczej.  Tegoroczne zdaniem wielu instruktorów najlepsze do tej pory warsztaty, przygotował inspektorat Ratowniczy Chorągwi Krakowskiej. W warsztatach uczestniczyło troje naszych instruktorów.  Podczas warsztatów nasi instruktorzy uczestniczyli min w zajęciach dotyczących nowych  Wytycznych Resuscytacji Krążeniowo – Oddechowej 2010,  Europejskiej Rady Resuscytacji prowadzonych przez sekretarza Polskiej Rady Resuscytacji dr. n. med. Grzegorz Cebula. Zajęciach z ratownictwa taktycznego prowadzonych przez  kpr. Jakub Paleczny i kpr. Tomasza Maciejewskiego. Najbardziej przypadły na do serca zajęcia na temat działanie środków psychoaktywnych (dopalacze) prowadzone przez Andrzeja Morajdę z Centrum Szkoleniowego Endeleza, które na pewno przydadzą się nam podczas zajęć profilaktycznych w ramach projektu Bliżej Siebie – Dalej od Uzależnień,  realizowanego  przez HGR Starachowice wspólnie z Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 
Ważne informacje !
Reklama
Reklama
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj26
mod_vvisit_counterWczoraj30
mod_vvisit_counterTen tydzień56
mod_vvisit_counterPoprzedni302
mod_vvisit_counterTen miesiąc461
mod_vvisit_counterPoprzedni1479
mod_vvisit_counterWszystkie498746
Wsparli Nasze Działania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
HGR na Facebook