Joomla TemplatesWeb HostingFree Money

Jupiter 2011 dla HGR Starachowice po raz drugi.

W niedzielę 2 października odbyła się uroczysta inauguracja Roku Kulturalnego 2011/2012. Uroczystość odbyła się w Starachowickim Centrum Kultury i była jednocześnie okazje do zainaugurowania XXII Międzynarodowego Dnia Muzyki Organowej i Kameralnej. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody prezydenta oraz Jupitery, prestiżowe nagrody dla firm, instytucji i osób wspierających kulturę w naszym mieście. Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice otrzymała Jupitera już po raz drugi. Nagrode w imieniu grupy odebrał szef HGR Starachowice Tomasz Łebek. Miło nam tym bardziej ze otrzymaliśmy nagrodę w tak wyjątkowym towarzystwie. Jupitery otrzymali: także Starostwo Powiatowe, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, Komenda Powiatowa PSP, Straz Miejska, Stowarzyszenie MIM, Katarzyna Filus, Katarzyna Bargiełowska, Jacek Andrzej Tarnowski, Laeszek Majchrzak, Włodzimierz Kowalczyk, Małgorzata Zatorska, Anna Gebska, Kamil Urbański, Barbara Wypchło, Zaspół Starachowianie, ks.prof. Staniaław Fundowicz oraz po raz pierwszy Komenda Hufca ZHP Starachowice. Nie zabrakło takze nagród Jupiterki dla najmłodszych przedstwicieli kultury. Po cześci oficjalnej odbył sie koncert zespołu Czerwony Tulipan, któy zaprezentował się zebranym ze swoim jubileuszowym programem powstałym w ubiegłym roku z okazji 25 lecia zespołu " To twoje oczy"  Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

 

STAROES Starachowice

W niedziele 2 października Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, uczestniczyła w zabezpieczeniu III rundy zawodów w sporcie samochodowym STAROES, zorganizowanych przez Automobilklub Kielecki Oddział w Starachowicach. W zawodach wzięło udział 22 zawodników z całego województwa rywalizujących na 1400 metrowej trasie w trzech kategoriach. Nie obyło się tym razem bez awarii samochodów oraz kraksy i poważnego uszkodzenia jednego z aut. Na szczęście kierowcy nic sie nie stało. Ostatecznie zawody ukończyło 18 załóg. Zwycięzcy otrzymali z rak prezesa Romana Jabłczyńskiego pamiątkowe puchary oraz nagrody ufundowane przez firmy NET-CAR, TOMI, STEMAR i audioCar. W imieniu organizatorów dziekujemy także firmom PRO-EKO, Perfopol oraz Hotel Europa za pomoc przy organizacji zawodów.

 

V Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze Starachowice 2011

23 września w V Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych o puchar Starosty Starachowickiego zorganizowanych przez Harcerska Grupę Ratowniczą Starachowice i Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, których wspierali ratownicy ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, AutomobilKlubu oddział Starachowice wzięło udział 24 zespoły. Zespoły rywalizowały w 3 kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i kategoria otwarta). Reprezentacje szkół, klubów i drużyn musiały sprostać symulowanym zdarzeniom przygotowanym przez HGR Starachowice. Oprócz prostych zadań związanych z rozwiązaniem testu z wiedzy o pierwszej pomocy czy poradzeniem sobie z  omdleniem,  na uczestników czekał wypadek drogowy, ukąszenie przez żmiję oraz niezrównoważony mężczyzna z nożem i cukrzyk, który zapomniał o insulinie. Starsi uczestnicy musieli także udzielić szybkiego instruktażu z zakresu RKO przez telefon świadkowi zdarzenia, który pomagał poszkodowanemu, a sam nie posiadał wiedzy na ten temat.

 

Rywalizacja zespołów zakończyła się następująco:

W kategorii wiekowej szkół podstawowych:

I   miejsce - Szkoła Podstawowa z Rudek

II  miejsce - Szkoła Podstawową z Adamowa

III miejsce - Szkoła Podstawowa z Radkowic.

W kategoria wiekowa gimnazjów rywalizacja zakończyła się następująco:

I   miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater (drugi zespół)

II  miejsce - Gimnazjum nr 4 ze Starachowic,

III miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater (pierwszy zespół)

W kategorii wiekowej szkół średnich,  gdzie corocznie rywalizacja jest na największym poziomie rywalizacja zakończyła się następująco:

I   miejsce - I Liceum Ogólnokształcące  ze Starachowic

II  miejsce - II Liceum Ogólnokształcące ze Starachowic

III miejsce - Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca.

 

W kategorii szkół średnich zabrakło na podium tak jak w kategorii szkół podstawowych, zespołów trzydziestej ósmej,  która mimo dominacji w kategorii wiekowej szkół gimnazjalnych po raz pierwszy nie znalazła się na pudle w każdej kategorii wiekowej.

 

W tym roku zawody miały wyjątkowy jubileuszowy charakter. Przed a nawet w trakcie  zawodów można było także spróbować swoich umiejętności na stoisku ratowniczym przygotowanym przez Szpitalny Oddział Ratunkowy ze Starachowic, obejrzeć najnowsze samochody Straży Pożarnej i motory Komedy Powiatowej Policji w Starachowicach . Oprócz pucharów i nagród dla zwycięskich zespołów nie zabrakło podziękowań dla organizacji i osób które od 5 lat wspierają Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice w organizacji zawodów ratowniczych. Pamiątkowe statuetki trafiły min do obecnych na zawodach: Komendanta Policji, Komendanta Straży Pożarnej, Komendanta Straży Miejskie, Kierownika Pogotowia, Prezesa Automobilklubu, Pani Dyrektor Szpitala Miejskiego w Starachowicach. Wyjątkowy prezent w postaci koszulki sędziowskiej zawodów otrzymał oprócz statuetki Starosta Starachowicki Pan Andrzej Matynia, który wspiera nasze wszelkie działania.

 

Nad Czarna i Kamienną

24 września odbyło się uroczyste podsumowanie działań w ramach projektu "Nad Czarna i Kamienną" realizowanego przez pięć powiatów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego ma lata 2007- 2013. Uroczystego otwarcia imprezy na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach dokonali starostowie pięciu powiatów (koneckiego, skarzyskiego, ostrowieckieg, opatowskiego i starachowickiego) realizujących projekt z gospodarzem naszego powiatu Andrzejem Matynią na czele.  Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego zabezpieczała imprezę pod względem medycznym. Podczas imprezy każdy z powiatów zaprezentował się artystycznie na scenie. Wystąpiły m.in. Zespół Natural Beat Band ze Skarżyska Kamiennej, grupa REDBRIDGE z Końskich, Grupa Muzyczna „Perły Ryszarda Góry” – powiat ostrowiecki, Miejska Szkoła Tańca MiM, Marta Stanisławska i Agnieszka Werens ze Studia Piosenki SCK oraz Starachowicki Teatr Tańca. W trakcie imprezy można było dowiedzieć się, co się udało zrobić dla promocji naszej części województwa dzięki zrealizowanemu projektowi. Organizatorzy przeprowadzili także szereg atrakcyjnych konkursów z nagrodami. Nie zabrakło także koncertu gwiazd. Pierwszą z nich był zespół "Manchester”. Muzycy z Torunia zagrali doskonały koncert. Nie zabrakło takich piosenek jak "Dziewczyna gangstera”, "Nie na pierwszej randce” czy "Lawendowy”. Po godzinie 21 na scenę weszli członkowie legendarnych "Czerwonych gitar”. Grupa w składzie Jerzy Skrzypczyk, Jerzy Kossela, Henryk Zomerski, Mieczysław Wądołowski, Marek Kisieliński i Arkadiusz Wiśniewski zagrała niezapomniane hity, takie jak "Matura”, "Nie zadzieraj nosa”, "Historia jednej znajomości”, "Takie ładne oczy”, "Kwiaty we włosach” i wiele innych. Impreza zakończyła się około godziny 23 pokazem iście ratowniczych :) sztucznych ogni.

 

Mistrzostwa Ligi Obrony Kraju w Płetwonurkowaniu

24 września na krytej pływalni przy ul. Szkolnej 14 w Starachowicach  Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice zabezpieczała pod względem medycznym II Otwarte Mistrzostwa Ligi Ochrony Kraju w Płetonurkowaniu. Organizatorem zawodów była Komisja Płetwonurkowania LOK / CMAS - LOK, Klub Płetownurków „KALMAR"  Starachowice, referat sportu, promocji i turystyki  Urzędu  Miejskiego w Starachowicach, a także Miejskie Centrum Rekreacji i Wypoczynku w Starachowicach. Podczas mistrzostw odbyły się są następujące konkurencje: 50 metrów pod wodą w sprzęcie ABC, 400 metrów po powierzchni w sprzęcie ABC, 200 metrów po powierzchni z ubieraniem sprzętu ABC, holowanie topielca, sztafeta 4x100 metrów po powierzchni w sprzęcie ABC.

 

Kochane Pierwszaki

Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Mirosław Schossler, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Biskup Radomski Henryk Tomasik, Biskup Pomocniczy Diecezji Kieleckiej Marian Florczyk, Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Mozuł, już po raz czwarty, tym razem na w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie Godowie, zorganizowali kolejne spotkanie „Kochane Pierwszaki”. Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie uczniów, rozpoczynających naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej, z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W uroczystości wzięło udział blisko 2000 uczniów, z pierwszych klas szkół podstawowych z terenu powiatu ostrowieckiego, starachowickiego, skarżyskiego i koneckiego. Podczas spotkania najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego, uczyli się zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Mogli także podziwiać pokaz sprzętu znajdującego się na wyposażeniu policji oraz Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. Stróże prawa przekonywali także maluchy do noszenia odblasków. Każde dziecko dostało od policjantów zawieszki odblaskowe oraz zakładki do książek. Podczas imprezy zajmowaliśmy się także zabezpieczeniem imprezy i prezentacją naszego psa, ktory cieszył się nie mniejszym zainteresowaniem co nasz sprzęt ratowniczy.

 

Piknik Aktywnie i Pozytywnie

W dniu 11 września Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice była jednym ze współorganizatorów Pikniku Aktywnie i Pozytywnie zorganizowanego w Starachowicach przez Gminna Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Podczas pikniku oprócz zabezpieczenia imprezy i wystawieniu polowego punktu medycznego zorganizowaliśmy konkurs rodzinny z wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy na scenie, podczas którego rodziny musiały nie tylko wykazać się wiedza z zakresu udzialania pierwszej pomocy,  ale także umiejętnościami z zakresu opatrywania ran. W samym finale konkursu, na uczestników czekało zadanie zwiazane z miejscem gdzie odbywał sie piknik a konkretnie z basenem miejskim i pracującycmi tam ratownikami. Uczestnicy którym to zadanie sprawiło najwięcej problemów, musieli znaleźć jak najszybciej numer alarmowy telefonu do WOPR.  Kolejną rzecza jaką zorganizowaliśmy podczas pikniku były zajecia zorganizowane w naszym namiocie medyczny. Zajecia podczas których nasze ratowniczki robiły sztuczne rany, cieszyły się największym powodzeniem wśród najmłodszych. Podczas tych zajęć opowiadały najmłodszym o zasadach jak udzielać pomocy poszkodowanym w przypadku, gdyby spotkały się kiedyś z takimi sytuacjami w rzeczywistości.

 

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy i nowy sprzęt dla HGR Starachowice

W 2000 roku Organizacja Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca ustanowiła Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, który obchodzony jest w drugi weekend września. Niestety, wciąż jest wielu ludzi, którzy boją się reagować, widząc osobę potrzebującą ratunku dlatego w ten weekend organizuje się różnego rodzaju działania,  podczas których aranżowane są  różne formy wspierania propagowania zasad udzielania pierwszej pomocy. Z tej okazji Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice otrzymała na wyposażenie zestaw triage MARBO ,  niezbędny do segregacji poszkodowanych podczas zdarzeń z dużą ilością poszkodowanych oraz medyczny plecak do ratownictwa taktycznego MARBO z wyposażeniem. W skład zestawu triage oprócz samej torby wchodzą opaski i kart segregacyjne umieszczane na poszkodowanych. Plecak taktyczny wyposażony jest w najnowocześniejsze elementy wykorzystywane w ratownictwie taktycznym prze jednostki specjalne i służby wojskowe  (np. podczas postrzałów czy ran kłutych białą bronią) min. staza taktyczna, opatrunki opatrunki haemostatyczne CELOC, opatrunek zastawkowy czy opatrunki wojskowe OLAES Modular Bandage. Również sama plecak różni się od tych używanych przez ratowników cywilnych. Pomijając kolor, plecak jest płaski dostosowany do podpięcia do kamizelki taktycznej oraz do poruszania się w trudnych warunkach. Sprzęt ten już niedługo będzie wykorzystany podczas szkolenia dla Straży Miejskiej i Policji.

 

Szkolenie w Muzeum Przyrody i Techniki

29 sierpnia 2011r., na terenie Muzeum Przyrody i Techniki Eko-muzeum  im. Jana Pazdura w Starachowicach członkowie Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice przeprowadzili szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla 12 pracowników Muzeum. Organizatorem szkolenia było Starostwo Powiatowe  w Starachowicach. Szkolenie było elementem projektu „Huta pod ochroną” opracowanego przez Powiat Starachowicki i dofinansowanego ze środków rządowego programu zapobiegania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” w obszarze 4.6 Ochrona Dziedzictwa Narodowego.  Z uwagi na rozległy obszar ponad 8 hektarów oraz położenie obiektów udostępnionych do zwiedzania i imprezy plenerowe dla dzieci  i młodzieży odbywające się na terenie Muzeum, umiejętność udzielania pierwszej pomocy przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa osób znajdujących się na terenie działań. Pracownicy muzeum, uczestniczyli także w szkoleniu z zakresu roli służb informacyjnych podczas imprez masowych.  Szkolenie prowadzili policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach Zagadnienia związane z rolą Kierownika ds. Bezpieczeństwa podczas imprezy masowej omówiła: Elżbieta Pryciak – Inspektor w Wydziale Organizacji Kadr i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Starachowicach.

 
Ważne informacje !
Reklama
Reklama
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj62
mod_vvisit_counterWczoraj44
mod_vvisit_counterTen tydzień145
mod_vvisit_counterPoprzedni257
mod_vvisit_counterTen miesiąc402
mod_vvisit_counterPoprzedni1453
mod_vvisit_counterWszystkie522526
Wsparli Nasze Działania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
HGR na Facebook