Joomla TemplatesWeb HostingFree Money

XV WOJEWÓDZKIE MŁODZIEŻOWE ZAWODY RATOWNICZE

Komunikat na temat zawodów ratowniczych.

 

Informujemy że tegoroczne Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze odbędą się w dniu 26 września 2024 (czwartek) w Starachowicach.  Zawody rozpoczną się o godzinie 9:00.

 

Jak co roku zespoły rywalizować będą w trzech kategoriach wiekowych. Dwóch kategoriach dla szkół podstawowych i jednej tej najbardziej wymagającej dla uczniów szkół ponadpodstawowych (średnich) reprezentujących zarówno szkoły jak i drużyny harcerskie, stowarzyszenia, kluby, organizacja paramilitarne, drużyny młodzieżowe OSP i inne.

Już wkrótce dostępne będą wytyczne co do poszczególnych kategorii wiekowych dotyczących wymagań na zawodach, tak aby opiekunowie zespołów i zespoły mogły się wcześniej przygotować do zawodów.

W razie pytań,  prosimy o kontakt pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 

Relacja z XIV Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodów Ratowniczych

 

29-września 2023 roku, po trzech latach przerwy spowodowanej sytuacją z Covid -19 i działaniami wojennymi za nasza wschodnią granicą, Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice i Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest zorganizowały XIV Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego.

 

 

 

 

 

W-zawodach, zorganizowanych w tym roku w Parku Miejskim, udział wzięło 20 zespołów reprezentujących szkoły, kluby, drużyny harcerskie,  MDP, oraz inne jednostki, które rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. Szkoły podstawowe - kategoria młodsza czyli uczniowie klasy IV-VI, szkoły podstawowe - kategoria starsza klasy VII-VIII,  oraz szkoły średnie - młodzież do 19 roku życia.

Zadaniem uczestników było wypełnienie testu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz udzielenie pomocy w trzech pozorowanych sytuacjach dostosowanych do wiedzy i wieku uczestników.

Zespoły musiały poradzić sobie między innymi z krwotokiem z nosa, otarciem nadgarstka, złamaniem nadgarstka i kończyny dolnej, urazem głowy, resuscytacją krążeniowo-oddechową dziecka do lat siedmiu i osoby dorosłej.

 

Rywalizacja zakończyła się następująco:

W kategorii szkół podstawowych - klasy młodsze

I MIEJSCE - Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Lubieni

II MIEJSCE - Szkoła Podstawowa z Nietuliska

III Miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater


W Kategorii szkół podstawowych - klasy starsze

I MIEJSCE - Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Lubieni

II MIEJSCE - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

III MIEJSCE - Szkoła Podstawowa w Pawłowie


W kategorii szkół średnich

I MIEJSCE - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

II MIEJSCE - Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Rudy

III MIEJSCE - II Liceum Ogólnokształcące im. J. Chreptowicza z Ostrowca


Podczas zawodów miała też miejsce bardzo miła niespodzianka. Prezydent Marek Materek podziękował dwóm druhnom Amelii Jabłońskiej i Zuzi Klepacz z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Lubieni za udzielenie pierwszej pomocy starszej pani na terenie Starachowic, wykazując się nie tylko odwagą, ale także skutecznym i profesjonalnym działaniem. Druhenki otrzymały od prezydenta kwiaty i upominki.

 

 

Zawody zostały zorganizowane dzięki wsparciu Gminy Starachowice, Powiatu Starachowice oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, za co w imieniu organizatorów i uczestników serdecznie dziękujemy. Szczególne podziękowania należą się wolontariuszom wspierającym nasze zawody. 

Zawody Ratownicze 2023

Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice

oraz Stowarzyszenie Aktywności Społecznej EVEREST

w imieniu wszystkich organizatorów zapraszają na:

XIV Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

o puchar Starosty Starachowickiego


W tym roku zawody odbędą się w dniu 29 września 2023 roku w piątek.

Zgłoszenia do dnia 26 września 2023 do godziny 16:00, lub do wyczerpania miejsc !

Zgłoszeń dokonujemy za pomocą poczty e-mail na adres :   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Oryginał zgłoszenia potwierdzony w szkole lub innej organizacji składamy w dniu zawodów.

Miejsce zawodów:
Harcerski Ośrodek Obozowy Hufca ZHP Starachowice „LUBIANKA”  (od strony lasu) ul. Szydłowskiego 1 w Starachowicach. Wjazd od ulicy Ostrowieckiej na ul. Myśliwską i koło kapliczki skręt do lasu.

(W przypadku kontroli ze strony Straży Leśnej prosimy pokazać zgłoszenie na zawody.)

 

Planowany harmonogram zawodów:
Meldowanie się zespołów          09.00 - 09.30
Rozpoczęcie i start zawodów     09.30 - 10.00
Rywalizacja zespołów                10.00 - 13.00
Posiłek dla uczestników             13.00 - 13.30
Zakończenie zawodów               13.30 - 14.00

Zawody odbędą się w 3 kategoriach wiekowych w 4-5 osobowych zespołach reprezentujących: szkoły, kluby, drużyny harcerskie, organizacje pozarządowe, OSP,  itp.


Kategoria I   -  Szkoły Podstawowe kategoria młodsza (uczniowie szkół podstawowych,  reprezentujący szkoły lub inne organizacje) UWAGA !  Bez uczniów klas siódmych i ósmych !

Wymagania dla zespołów: wzywanie  pomocy,  krwotok  z  nosa, złamanie zamknięte kończyny górnej, omdlenie, RKO osoby dorosłej  (bez użycia AED)  otarcia i drobne  skaleczenia, skręcenia i zwichnięcia.


Kategoria II  - Szkoły Podstawowe kategoria starsza (uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych reprezentujących szkoły lub inne organizacje).

Wymagania dla zespołów: wzywanie pomocy, bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia, krwotok z nosa, złamanie otwarte kończyny górnej, omdlenie i utrata przytomności, RKO osoby dorosłej i dziecka do lat 7 (bez użycia AED), otarcia i drobne skaleczenia, skręcenia i złamania kończyny dolnej.


Kategoria III -   Szkoły Średnie, (uczniowie szkół średnich, reprezentujący szkoły lub inne organizacje).

Wymagania dla zespołów: wzywanie pomocy, bezpieczeństwo w miejscu zdarzenia, wywiad SAMPLE, urazy głowy, złamanie otwarte kończyny górnej i dolnej, omdlenie i utrata przytomności, RKO osoby dorosłej i dziecka do lat 7 (z użyciem AED), krwotoki, oparzenia kończyn.

 

Informacje o zawodach można uzyskać pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz tel: 602801701

Udział w zawodach jest bezpłatny, dodatkowo zespoły zgłoszone w terminie otrzymają gorący posiłek podczas zawodów (pizza). Wszystkie zespoły otrzymają pamiątkowe dyplomy, a zespoły sklasyfikowane na miejscach I-III puchary i nagrody.

 

ZGŁOSZENIE NA ZAWODY.   wersja pdf

ZGŁOSZENIE NA ZAWODY.   wersja doc

REGULAMIN ZAWODÓW .   wersja pdf

 

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU INSTYTUCJE, FIRMY ORAZ OSOBY PRYWATNE, KTÓRE CHCIAŁYBY WESPRZEĆ NASZE ZAWODY.

 

Komunikat w sprawie Zawodów Ratowniczych

 

Z przykrością informujemy, że po długich namysłach mając na celu bezpieczeństwo zarówno uczestników jak i obsługi zawodów, w związku z panująca pandemią i stale zwieszająca się liczba zachorowań a co za tym idzie powracającym zagrożeniem COVID-19,  zdecydowaliśmy  się odwołać tegoroczną edycję Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodów Ratowniczych.


Jesteśmy przekonani, że wysiłek jaki wszyscy włożyli w przygotowanie się do zawodów nie pójdzie na marne, a wiedza oraz zdobyte umiejętności przydadzą się podczas kolejnych zawodów.


Aby jednak, nasz wspólny wysiłek włożony w przygotowania do zawodów został wykorzystany, z przyjemnością spotkamy się z każdym z zespołów podczas działań edukacyjnych, podnosząc dalej umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

 

Zawody ratownicze 2019 - relacja

Kolejne udane zawody już za nami. W tym roku już po raz trzynasty zorganizowaliśmy Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze. Mimo tego że przez kilka dni przed zawodami było zimno a dodatkowo dzień wcześniej, grad szalał na przemian z deszczem, pogoda tradycyjnie była dla nas bardzo łaskawa i całe zawody odbyły się bez żadnych przeszkód i na starcie stanęło 25 z 27 zgłoszonych zespołów. Zespoły rywalizowały w trzech kategoriach o puchar Starosty Starachowickiego Piotra Babickiego, który razem z panią Wojewodą Agatą Wojtyszek objął honorowy patronat na zawodami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zawody rozgrywały się jeszcze w trzech kategoriach. Kategoria młodsza szkół podstawowych, kiedyś jako kategoria szkół podstawowych. Kategoria starszych klas szkół podstawowych dawniej gimnazjum i najstarsza kategoria szkół średnich.

 

Rywalizacja na poszczególnych trasach zakończyła się następująco.

 

W kategorii szkół podstawowych klas młodszych:

W tej kategorii zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Nietuliska Dużego. Drugie miejsce zajęła  reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 6 ze Starachowic, a trzecie miejsce reprezentacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Lubieni.

 

 

 

 

W kategorii szkół podstawowych klas starszych rywalizacja zakończyła się następująco:

 

 

zwyciężyła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Lubieni. Drugie miejsce zajęła 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater. Na trzecim miejscy uplasowała się reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 12 ze Starachowic 

 

 

 

 

 

 

W najstarszej kategorii szkół ponadpodstawowych klasyfikacja zakończyła się następująco;

 

 

Dosłownie kilkoma punktami zwyciężyła 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater przed zwycięzcami z ubiegłego roku czyli drużyną ze IV Liceum z Kielc. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 ze Starachowic.

 

  

 

 

 

 

Zaproszenie na zawody ratownicze 2019

Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice

oraz Stowarzyszenie Aktywności Społecznej EVEREST

w imieniu wszystkich organizatorów zapraszają na:

XIII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

o puchar Starosty Starachowickiego

W tym roku zawody odbędą się w dniu 20 września 2019 roku w piątek,

Zgłoszenia do dnia 17 września 2019 do godziny 16:00, lub do wyczerpania miejsc !

Miejsce zawodów:
Harcerski Ośrodek Obozowy Hufca ZHP Starachowice „LUBIANKA” (od strony lasu) ul. Szydłowskiego 1 w Starachowicach. Wjazd od ulicy Myśliwskiej.

Planowany harmonogram zawodów:
Meldowanie się zespołów          09.00 - 09.30
Rozpoczęcie i start zawodów     09.30 - 10.00
Rywalizacja zespołów                10.00 - 13.00
Posiłek dla uczestników             13.00 - 13.30
Zakończenie zawodów               13.30 - 14.00

 

Zawody odbędą się w 3 kategoriach wiekowych w 4-5 osobowych zespołach reprezentujących: szkoły, kluby, drużyny harcerskie, organizacje pozarządowe, OSP,  itp.


Kategoria I   -  Szkoły Podstawowe kategoria młodsza (uczniowie szkół podstawowych,  reprezentujący szkoły lub inne organizacje)

UWAGA !  Bez uczniów klas siódmych i ósmych !


Kategoria II  - Szkoły Podstawowe kategoria starsza (uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych reprezentujących szkoły lub inne organizacje) oraz

 

UWAGA ! Szkoła podstawowa może wystawić dwa zespoły po jednym w kategorii I oraz kategorii II


Kategoria III -    Szkoły Średnie, (uczniowie szkół średnich, reprezentujący szkoły lub inne organizacje).

 

Informacje o zawodach można uzyskać pod adresem:   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Udział w zawodach jest bezpłatny, dodatkowo zespoły zgłoszone w terminie otrzymają gorący posiłek podczas zawodów. Wszystkie zespoły otrzymają pamiątkowe dyplomy a zespoły sklasyfikowane na miejscach I-III puchary i nagrody !!!!

ZGŁOSZENIE NA ZAWODY.   wersja PDF

ZGŁOSZENIE NA ZAWODY.   wersja doc.

 

ZAPRASZAMY OCZYWIŚCIE FIRMY ORAZ  OSOBY PRYWATNE,  KTÓRE CHCIAŁYBY WESPRZEĆ NASZE ZAWODY DO KONTAKTU

.

Więcej informacji można uzyskać telefonicznie pod numerem   602 801 701

 

XII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze - relacja

Już po raz XII zorganizowaliśmy Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego. Już po raz drugi głównym naszym partnerem było Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej Everest. W tym roku 26 zespołów rywalizowało na trzech kategoriach wiekowych, nieco zmienionych ze względu na reformę szkolna i likwidacje gimnazjów. Zespoły rywalizowały w kategoriach wiekowych. Najmłodsza kategoria czyli Szkoły Podstawowe, tu startowali uczniowie  klas IV-VI. Druga kategoria powstała z przekształcenia kategorii Szkół Gimnazjalnych czyli uczniowie Gimnazjów oraz klas VI-XII Szkoł Podstawowych. I trzecia najstarsza kategoria czyli uczniowie szkół Średnich. Zawody wspierali tak jak w latach poprzednich przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Szczególne podziękowania dla Pana Andrzeja Sendeckiego, Pana Marka Pawłowskiego Pana Stanisława Staneckiego, Komendy Powiatowej PSP, Komendy Powiatowej Policji, Oddziału Starachowickiego  ŚCRMiTS SOR Starachowice, Straży Miejska, Komendy Hufca ZHP Starachowice oraz Pani Starosty Danuty Krępy, która objęła Honorowy Patronat nad zawodami.

 

 

 

 

 

 

Rywalizacja w najmłodszej kategorii zakończyła się następująco:

 

 

 

I MIEJSCE - reprezentacja Szkoły Podstawowej w Nietulisku

 

 

 

 

 

II MIEJSCE - Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP z Lubieni.

 

 

 

 

 

III MIEJSCE - reprezentacja Szkoły Podstawowej w Stawie Kunowskim

 

 

 

 

W kategorii drugiej rywalizacja zakończyła się podobnie jak w ubiegłym roku:


 

 

I MIEJSCE - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater

 

 

 

 

 

II MIEJSCE - Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP z Lubieni

 

 

 

 

 

III MIEJSCE - reprezentacja Gimnazjum w Szerzawach

 

 

 

 

W najstarszej i najtrudniejszej kategorii rywalizacja zakończyła się następująco:

 

 

 

I MIEJSCE - reprezentacja VI Liceum Ogólnokształcącego im Juliusza Słowackiego, Kielce

 

 

 

 

 

II MIEJSCE - Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Mikołaja Kopernika, Ostrowiec

 

 

 

 

 

III  MIEJSCE - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

 

 

 

 

 

Zawody nie mogłyby się odbyć gdyby nie wsparcie ze strony:

Gminy Starachowice,

Starosty Starachowickiego,

Urzędu Marszałkowskiego,

za co w imieniu swoim, wszystkich współorganizatorów i jednostek wspierających zarówno Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest jak i  Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice oraz same zawody serdecznie dziękujemy.


 

Zaproszenie na zawody ratownicze 2018

W imieniu organizatorów i partnerów zawodów zapraszamy na:

XII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

o puchar Starosty Starachowickiego

W tym roku zawody odbędą się w dniu 21 września 2018 roku w piątek,

Zgłoszenia do dnia 18 września 2018 do godziny 16:00, lub do wyczerpania miejsc !

Miejsce zawodów:
Harcerski Ośrodek Obozowy Hufca ZHP Starachowice „LUBIANKA” (od strony lasu) ul. Szydłowskiego 1 w Starachowicach. Wjazd od ulicy Myśliwskiej.

Planowany harmonogram zawodów:
Meldowanie się zespołów          09.00 - 09.30
Rozpoczęcie i start zawodów     09.30 - 10.00
Rywalizacja zespołów                10.00 - 13.00
Posiłek dla uczestników             13.00 - 13.30
Zakończenie zawodów               13.30 - 14.00

UWAGA ! Tegoroczne zawody ponownie ze względu na reformę edukacyjna odbędą się w nieco innym układzie  w poszczególnych kategoriach w formule przejściowej.

Zawody odbędą się w 3 kategoriach wiekowych w 4-5 osobowych zespołach reprezentujących: szkoły, kluby, drużyny harcerskie, organizacje pozarządowe itp.


Kategoria I   -  Szkoły Podstawowe kategoria młodsza (uczniowie szkół podstawowych,  reprezentujący szkoły lub inne organizacje)

UWAGA !  Bez uczniów klas siódmych i ósmych !


Kategoria II  - Szkoły Podstawowe kategoria starsza (uczniowie z klas VI-VII,  reprezentujących szkoły lub inne organizacje) oraz Szkoły gimnazjalne (uczniowie szkół gimnazjalnych, reprezentujący szkoły lub inne organizacje)


Kategoria III -    Szkoły Średnie, (uczniowie szkół średnich, reprezentujący szkoły lub inne organizacje).

Uczniowie młodsi mogą startować w starszych kategoriach. np uczeń kasy V może startować w kategorii Szkoły Podstawowe kategoria starsza.

Od ubiegłego  roku Szkoły Podstawowe mogą wystawić swoje reprezentacje w dwóch kategoriach wiekowych. Kategorii I i Kategorii II.

 

Informacje o zawodach można uzyskać pod adresem:   Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Udział w zawodach jest bezpłatny, dodatkowo zespoły zgłoszone w terminie otrzymają gorący posiłek podczas zawodów. Wszystkie zespoły otrzymają pamiątkowe dyplomy a zespoły sklasyfikowane na miejscach I-III puchary i nagrody !!!!

ZGŁOSZENIE NA ZAWODY.   wersja PDF

ZGŁOSZENIE NA ZAWODY.   wersja doc.

 

ZAPRASZAMY OCZYWIŚCIE FIRMY ORAZ  OSOBY PRYWATNE,  KTÓRE CHCIAŁYBY WESPRZEĆ NASZE ZAWODY DO KONTAKTU

.

Więcej informacji można uzyskać telefonicznie pod numerem   602 801 701

 

XI Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

Jedenasty rok z rzędu na terenie Ośrodka ZHP Starachowice nad zalewem Lubianka odbyły się Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego. W tym roku mino bardzo niekorzystnej deszczowej pogodny panującej przed zawodami przez kilka dni, oraz zapowiadanych opadach deszczu,  zawody zgromadziły aż 27 zespołów, które rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. Pogoda które okazała się być łaskawą pozwoliła w słońcu przeprowadzić wszystkie z dwunastu zaplanowanych punktów przewidzianych na zawodach. Najtrudniejszym punktem dla najstarszej kategorii okazała się podobnie jak w ubiegłych latach kuchnia, gdzie zawodnicy musieli sobie poradzić z dwójka poszkodowanych pracowników kuchni podczas gotowania oraz punkt z niemowlęciem, które po zaksztuszeniu się pokarmem, nagle przestało oddychać. W młodszej kategorii niektórzy zawodnicy polegli na punkcie z wymiana żarówki i śrubokrętem, który zawieruszył się pod plecami osoby poszkodowanej. Oprócz zadań praktycznych zawodnicy musieli zmierzyć się także z testem z pierwszej pomocy, który w tym roku sprawił wyjątkową trudność zespołom.

 

Klasyfikacja zespołów po czterech punktach w każdej kategorii i wypełnieniem testu zakończyła się następująco.

W kategorii szkół podstawowych

 

 

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6 ze Starachowic

 

 

 

 

 

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 12 ze Starachowic

 

 

 

 

 

I miejsce -Szkoła Podstawowa z Nietuliska

 

 

 

W kategorii szkół Gimnazjalnych i VII klas szkół podstawowych

 

 

III miejsce - Szkoła Podstawowa ze Stawu Kunowskiego

 

 

 

 

 

II miejsce - MDP OSP Lubienia

 

 

 

 

 

I miejsce 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Pater

 

 

 

W kategorii "Szkół Ponadgimnazjalnych"

 

 

III miejsce - Zespół Szkół Zawodowych nr 3 ze Starachowic

 

 

 

 

 

II miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

 

 

 

 

 

I miejsce - Zespół Szkół nr 1 z Ostrowca Świętokrzyskiego

 

 

 

Zawody zorganizowane zostały przez Harcerską Grupę Ratownicza Starachowice, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki oraz po raz pierwszy przy udziale  Stowarzyszenie Aktywności Społecznej EVEREST. W organizacji wspierały nas Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, Komenda powiatowa PSP, Starachowicki Oddział  ŚCRMiTS  oraz Hufiec ZHP Starachowice, który udostępnił nam ośrodek na zawody. Zawody odbyły się dzięki wsparciu Gminy Starachowice Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w ramach realizowanego projektu "SOS DLA RUCHU DROGOWEGO"

 

Już dziś zapraszamy na kolejne XII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze, które odbędą się 21 września 2018 roku.

 

 

 
Więcej artykułów…
Ważne informacje !
Reklama
Reklama
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj79
mod_vvisit_counterWczoraj399
mod_vvisit_counterTen tydzień4052
mod_vvisit_counterPoprzedni1512
mod_vvisit_counterTen miesiąc6404
mod_vvisit_counterPoprzedni1513
mod_vvisit_counterWszystkie512636
Wsparli Nasze Działania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
HGR na Facebook