XX Partyzancka Droga Krzyżowa

Od początku istnienia naszej Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice jesteśmy zaangażowani w zabezpieczenie medyczne Partyzanckiej Drogi Krzyżowej na Wykusie, która upamiętnia tragiczną obławę zgrupowania AK „Ponury” z 28 października 1943 r. W tym roku zorganizowana prze Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego ze Starachowic, odbyła się już po raz dwudziesty, choć mieliśmy wrażenie że organizatorzy zapomnieli o jubileuszu. Na trasie wspierali na harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater, którzy dbali tez o sprawne przejście uczestników miedzy innymi na śliskich zboczach i kładkach na trasie. Podczas drogi kapłani, leśnicy, harcerze, młodzież szkolna, kombatanci oraz mieszkańcy znów przeszli 28 października leśnymi ścieżkami szlakiem mogił partyzantów pod kapliczkę na Wykusie , składając hołd żołnierzom Ponurego, którzy walczyli za wolność ojczyzny.