XI Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

Jedenasty rok z rzędu na terenie Ośrodka ZHP Starachowice nad zalewem Lubianka odbyły się Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego. W tym roku mino bardzo niekorzystnej deszczowej pogodny panującej przed zawodami przez kilka dni, oraz zapowiadanych opadach deszczu,  zawody zgromadziły aż 27 zespołów, które rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych. Pogoda które okazała się być łaskawą pozwoliła w słońcu przeprowadzić wszystkie z dwunastu zaplanowanych punktów przewidzianych na zawodach. Najtrudniejszym punktem dla najstarszej kategorii okazała się podobnie jak w ubiegłych latach kuchnia, gdzie zawodnicy musieli sobie poradzić z dwójka poszkodowanych pracowników kuchni podczas gotowania oraz punkt z niemowlęciem, które po zaksztuszeniu się pokarmem, nagle przestało oddychać. W młodszej kategorii niektórzy zawodnicy polegli na punkcie z wymiana żarówki i śrubokrętem, który zawieruszył się pod plecami osoby poszkodowanej. Oprócz zadań praktycznych zawodnicy musieli zmierzyć się także z testem z pierwszej pomocy, który w tym roku sprawił wyjątkową trudność zespołom.

Klasyfikacja zespołów po czterech punktach w każdej kategorii i wypełnieniem testu zakończyła się następująco.

• W kategorii "Szkół Podstawowych"

I  miejsce - Szkoła Podstawowa z Nietuliska
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 12 ze Starachowic
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6 ze Starachowic,

W kategorii "Szkół Gimnazjalnych i VII klas Szkół Podstawowych"

I  miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Pater
II miejsce - MDP OSP Lubienia
III miejsce - Szkoła Podstawowa ze Stawu Kunowskiego

W kategorii "Szkół Ponadgimnazjalnych"

I miejsce - Zespół Szkół nr 1 z Ostrowca Świętokrzyskiego
II miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater
III miejsce - Zespół Szkół Zawodowych nr 3 ze Starachowic

Zawody zorganizowane zostały przez Harcerską Grupę Ratownicza Starachowice, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki oraz po raz pierwszy przy udziale  Stowarzyszenie Aktywności Społecznej EVEREST. W organizacji wspierały nas Komenda Powiatowa Policji, Straż Miejska, Komenda powiatowa PSP, Starachowicki Oddział  ŚCRMiTS  oraz Hufiec ZHP Starachowice, który udostępnił nam ośrodek na zawody. Zawody odbyły się dzięki wsparciu Gminy Starachowice Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w ramach realizowanego projektu "SOS DLA RUCHU DROGOWEGO"

Już dziś zapraszamy na kolejne XII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze, które odbędą się 21 września 2018 roku.