VII Wojewódżkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

W piątek 27 września 2013 roku, odbyły się w Starachowicach VII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o Puchar Starosty Starachowickiego. Zawody zostały zorganizowane  przez Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki przy współudziale Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Automobilklubu PZM, ŚCRMiTS oraz szkoły językowej ETON.  Zawody organizowane są w ramach programu ”BEZPIECZNI NA DROGACH – RAZEM DLA 112” i mają na celu podniesienie poziomu wiedzy oraz umiejętności dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W tym roku w zawodach uczestniczyło 27 zespołów reprezentujących szkoły , kluby i drużyny harcerskie. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów i kategorii open. W tym roku przygotowaliśmy dla uczestników 12 pozorowanych zdarzeń i test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Wśród wielu punktów uczestnicy uznali za najtrudniejsze i najbardziej pasjonujące  zdarzenia z kajakarzem,  który zawadził barkiem o pomost, wypadek drogowy z urazem „kierownicowym” przebite udo na budowie i chyba najbardziej zaskakujący z punktów przygotowany wraz z lektorami ze szkoły językowej ETON, punkt z poturbowanym obcokrajowcem, który mówił tylko w języku angielskim. Nie zabrakło też punktów z resuscytacji zarówno osób dorosłych jak i dzieci.

Rywalizacja na trasach zakończyła się następująco:

Na trasie w kategorii wiekowej szkół podstawowych:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 6 w Starachowicach

II miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

III miejsce - Szkoła Podstawowa z Nietuliska.

Na trasie gimnazjum rywalizacja zakończyła się dokładnie w tako sam sposób jak w ubiegłym roku.

I miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater

II miejsce -  Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza  z Lubieni

III miejsce Gimnazjum nr 2 ze Starachowic.

Na najtrudniejszej trasie w kategorii wiekowej szkół średnich:

I miejsce - Harcerskie Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca

II miejsce - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska  im. Emilii Plater

III miejsce - I Liceum Ogólnokształcące ze Starachowic.

Nagrody w imieniu Starosty wręczali: I Zastępca Komendanta Policji komisarz Tomasz Hamera, prezes SBPS Elżbieta Pryciak, HGR Starachowice Tomasz Łebek oraz brygadier Janusz Tasak z Komendy Powiatowej PSP.