24 listopada instruktorzy i ratownicy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice przeprowadzili zajęcia szkoleniowe z zakresu udzielania pierwszej pomocy w Panstwowej Szkole Podstawowej w Babinie. Tym razem na zajecia do szkoły, wiosła nas długa droga, bo szkoła oddalona była blisko 100 kilometrów od Starachowic. Zajęcia w szkole zorganizowane zostały zarówno dla dzieci z klas Zero jak i klas I-VI. Uczniowie, ze względu na rózny program zajęć szkoleniowych dostosowanych do ich wieku, zostali podzieleni na grupy. Maluchy poznawały numery alarmowe , obsługę telefonu oraz opis miejsca zdarzenia. Uczetniczyły też w ćwiczeniach z RKO. Starci uczniowie, mogli poznać juz niektóre z zasady udzielania pomocy poszkodowanym , włączając w to bezpieczeństwo ratownika. Najstarsi, którzy mieli już styczność z pierwszą pomoca, mogli poznać nie tylko podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, ale także trochę wiedzy teoretycznej z anatomii i funkcjonowania organizmu człowiek. W szkole, bardzo mile zaskoczyło nas, nie tylko serdeczne przyjęcie i słodkie podziękowania za przeprowadzone zajęcia, ale także bardzo czynne uczestnictwo kadry nauczycielskiej w zajęciach.
W dniu 11 listopada 2010 roku w siedzibie Grupy Ratowniczej PCK Sandomierz, odbyło się spotkanie robocze grup ratowniczych uczestniczących w Akcji „Powódź 2010”. W spotkaniu oprócz Grupy Ratowniczej Sandomierz uczestniczyli przedstawiciele Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, GR PCK Kielce, GR PCK Ostrowiec i przedstawiciele GR PCK Przemyśl. W części oficjalnej spotkania członkowie GR Sandomierz, otrzymali odznaczenia honorowe PCK za udział w działaniach podczas powodzi. Podczas spotkania Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice oraz Grupa Ratownictwa PCK Przemyśl, otrzymali podziękowanie od Dyrektor Biura Świętokrzyskiego Zarządu Okręgowego w Kielcach za wsparcie podczas działań przeciwpowodziowych. Również Zarząd Rejonowy PCK Sandomierz, przygotował podziękowania dla grup wspierających działania podczas akcji ratunkowej "Powódź 2010". Podczas spotkania roboczego, podsumowano prace Grup Ratowniczych i współpracę z innymi służbami ratunkowymi pracującymi na terenie Sandomierza. Dużo czasu poświecono też sprawom związanym z uzupełnieniem i naprawą sprzętu ratowniczego wykorzystywanego podczas akcji ratowniczych. Przygotowane zostały także założenia do dalszego podnoszenia poziomu Grup Ratowniczych w naszym województwie, zarówno pod katem współpracy jak i właściwego doposażenia w sprzęt zapewniający bezpieczeństwo i komfort ratownikom jak i osobom poszkodowany . Wczesniej podziekowania za prace podczas powodzi HGR Starchowice, otrzymała min od Posła RP z Ziemi Sandomierskiej Marka Kwiatka, Rady Miasta Sandomierza, Prezydenta i Starosty Starachowickiego.
Po czterech latach starej strony nadszedł czas na zmiany. Mamy nadzieję, że nowy wygląd i zmodernizowana zawartość strony przybliży jeszcze lepiej nasza pracę. Oczywiście czekamy na wszelkie uwagi dotyczące naszej strony.
Póki co pracujemy nad:
1. Logo główne strony
2. Podziękowaniami, które szukamy w czeluściach naszej harcówki.
3. Galerią, bo chcemy nowa jak to ktos napisał - wypasioną.
4. Zdjęciami członków i kandydatów do HGR
8 listopada odbyły sie, tym razem w I LO im.T Kosciuszki, kolejne zajęcia dla uczniów szkół średnich z zakresu udzielania pierwszej pomocy . Podczas zajęc uczniowie zapoznali się z nowymi zaleceniami Europejskiej Rady Resuscytacji oraz wpływem rożnych środków, w tym dopalaczy na skutecznośc działań ratowniczych. Zajecia prowadzone były przez instruktorów Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, którzy wspierani przez kandydatów do HGR Starachowice, nie tylko opowiadali o sposobach udzielania pomocy, ale także rozpoczęli zajecia praktyczne. Kolejne zajecia w I LO juz wkrótce. W przygotowaniu także zajęcia w III LO w Starachowicach.
3 listopada w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyła się debata zorganizowana w ramach projektu "Bezpieczni na drogach - Razem dla 112". Debata została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice i Komendę Powiatową Policji w Starachowicach. Debata była okazją do podsumowania i podziękowania wszystkim, którzy wspierali realizację projektu. Projekt miał na celu promowanie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, a także szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy począwszy od najmłodszych czyli przedszkolaków poprzez dzieci i młodzież, osoby dorosłe oraz osoby niepełnosprawnych. Podczas debaty rozmawiano o tym, jak wiele zostało już zrobione, ale także o tym, jak min rozwiązać problem pijanych recydywistów drogowych, którzy ponownie siadają za kółkiem, albo przełamać obawy tych, którzy boją się udzielać pierwszej pomocy. Wiele ciepłych słów podczas debaty wypowiedział pod adresem realizatorów Maciej Pańpuch Pełnomocnik Wojewody ds. ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań, który podkreślał nie tylko osiągnięcia programu ,ale także mówił o autentyczności zaangażowania i konsekwencji w działaniach. Efekty projektu nie były by możliwe, gdyby nie grupa ludzi i zapaleńców, którym postanowiono podziękować. Podziękowania otrzymało kilkanaście osób. Oprócz Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta, Komendantów Policji i Komendanta Straży Miejskiej, Pogotowia, wyróżniono min, także troje członków HGR Starachowice, dh Katarzyna Hartung - koordynatora HGR Starachowice, Ige Rosołowską i Karola Janeczka. Wyróżnienia otrzymali także członkowie 38 SDH im. E Plater; Marysia Przygoda i Kamil Kopciał
.
29 Października Instruktorzy Harcerskiej Grupy Ratowniczej przeprowadzili kurs dla wychowawców w Zespole Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Stawie Kunowskim. Podczasz szkolenia wychowawcy, którzy na codzien pracują z dziećmi i młodzieżą, która czasami sprawia różne niespodzianki, mogli poznać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Zajecia obejmowały zarowno zarówno zajecia teoretyczne jak i zajeci praktyczne. Podczas zajęć w Stawie Kunowskim, swoje zajecia praktyczne rozpoczeła nowa grupa kandydatów do HGR Starachowice. Wkrótce kolejne zajęcia szkoleniowe w ZPO w Stawie Kunowskim.
W środę w samo południe na płycie głównej Starachowickiego Rynku, odbyła się plenerowa inscenizacja zatytułowana „Zamach”. Przedstawiony w niej został zamach żołnierzy Armii Krajowej przeprowadzony 25 maja 1944 roku na radomskiego inspektora gestapo Ericha Schutze, w którego rolę wcielił się Szczepan Mróz – prezes Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury – Nurt”. W inscenizacji wzięło udział 30 aktorów i kilkudziesięciu statystów, łącznie ponad 100 osób. Wszystko po to, by przybliżyć starachowiczanom wydarzenia z 25 maja 1944 roku. Reżyserii przedsięwzięcia podjęła się Magdalena Brama – specjalizująca się w tego typu wydarzeniach. Autorem scenariusza inscenizacji „Zamach” jest dyrektor Urzędu Miejskiego Aleksander Łącki. W czasie inscenizacji było można zobaczyć pojazdy zgodne z duchem czasów, samochód ciężarowy, motocykle BMW, oraz samochód terenowy Kubelwagen. Dramatyzmu akcji dodawały widowiskowe znakomite efekty pirotechniczne. Na widowni znalazły się również osoby pamiętające wydarzenia z tamtych lat.
14 października przeprowadziliśmy zajęcia szkoleniowe z udzielania pierwszej pomocy dla pracowników firmy Microsoft . Zajęcia odbyły się na dawnym torze doświadczalnym Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR w Marcinkowie za Wąchockiem. Tu największym powodzeniem cieszyły się zajęcia z tamowania krwotoków i jak sami uczestnicy żartowali, broń Boże nie dlatego, że ich krew zalewa w pracy. Oprócz zajęć praktycznych z udzielania pierwszej pomocy, najwięcej pracy tym razem z teorii ratownictwa, mieliśmy podczas jazdy terenowej, gdzie uczestnicy mieli okazję zakosztować przyjemności jazdy samochodami marki: Land Rover Defender, Mercerdes G, zwany Gelendą, Ford Mutt, Hummi. Do dyspozycji uczestników był też radziecki wóz pancerny BRDM, używany w Ludowym Wojsku Polskim. Bardzo dużym zainteresowaniem oprócz podtapiania samochodów w błocie, cieszyła się, także wśród naszych instruktorów jazda quadami, gdzie niektórzy odkryli swoje nowe pasje i nowe talenty.
|